Nawet na żyznych i zasobnych glebach może dojść do pojawienia się niedoborów w roślinach uprawnych. Jakie są tego przyczyny oraz jak poradzić sobie z tym problemem? Sprawdźcie ten artykuł!
Dlaczego pojawiają się niedobory w uprawach?
Każda osoba zajmująca się uprawą warzyw i owoców wie, jak duży problem stanowią niedobory mikro i makroelementów w roślinach. Przyczyn wystąpienia tego zjawiska może być bardzo wiele, a zazwyczaj nakłada się na to kilka aspektów.
Z niedoborami często przychodzi zmagać się rolnikom po silnych deszczach, kiedy to część cennych składników pokarmowych przez dużą ilość wody zostaje wymyta. Inną przyczyną jest także niewłaściwe pH gleby lub jej zła struktura. Zbyt mała warstwa próchnicy ogranicza wzrost roślin oraz ich plonowanie.
Oprócz wyżej wymienionych aspektów warto wspomnieć o uszkodzeniach korzeni, które często powstają podczas przesadzania, spulchniania gleby, a także za sprawą szkodników. Nie bez znaczenia jest również brak mikroorganizmów w ziemi, które pozytywnie oddziałują na jej strukturę i dostarczają wartościowe składniki pokarmowe.
Jak poradzić sobie z niedoborami
Aby uniknąć powstawania niedoborów w glebie, bardzo ważne jest zadbanie o odpowiedni dobór nawozów doglebowych i dolistnych. Kluczową kwestię odgrywają proporcje poszczególnych składników odżywczych. Dlaczego? Ponieważ przykładowo, jeśli dostarczycie rośliną zbyt dużo potasu, wtedy ograniczy się przyswajanie magnezu. Trzeba uważać na ten aspekt, aby przez przypadek nie zaszkodzić swoim plonom.
Jeśli chodzi o nawozy dolistne, stanowią one doskonałe uzupełnienie do tradycyjnych nawozów i często są wręcz wymagane. Nawożenie gleby sprawia, że składniki odżywcze dostają się do rośliny przez system korzeniowy. W przypadku aplikacji dolistnej dawka minerałów jest przekazywana bezpośrednio przez liście i błyskawicznie się wchłania. W ten sposób skutecznie i szybko można uzupełnić powstałe niedobory witamin i minerałów oraz tym samym poprawić jakość plonów.
Jeśli zastanawiacie się, jaki rodzaj nawozu najlepiej sprawdzi się w przypadku Waszej uprawy, zapraszamy serdecznie do kontaktu z naszymi konsultantami. Chętnie przedstawią różne możliwości i pomogą dobrać najlepszy rodzaj nawozu, który pomoże uzyskać wysokiej jakości plony.