Nawożenie ziemniaków. podstawowe informacje

agriculture, potato, crop-2654157.jpg

Dla uzyskania jak najlepszych plonów konieczna jest znajomość technik nawożenia. Trzeba odpowiednio dopasować dawki, dobrze zaplanować czas i intensywność ich aplikowania, a także wybierać wysokogatunkowe produkty. To pozwoli na zwiększenie plonu ziemniaków nawet do 60%! Jak osiągnąć tak imponujące rezultaty? Kupując nawozy bogate w mikro- i makroelementy, a następnie ściśle realizując program oprysków.

Nawóz do ziemniaków

Ziemniaki, choć nie mają wygórowanych oczekiwań w czasie uprawy, to i tak wymagają sporo troski. Wybór dobrego nawozu jest kluczowy, dlatego pochylamy się nad tym problemem i analizujemy, jaki powinien być skład preparatu oraz częstotliwość jego aplikacji.

Przygotowania gleby do sadzenia powinny odbywać się nawet dwa lata wcześniej, jeżeli zamierzasz obsiać pole, gdzie gleba jest kwaśna. W tym celu stosuje się wapno węglowe. Na dalszych etapach, w zależności od odmiany, jej okresu wegetacji, a także oczekiwanej wielkości plonów zaleca się:

  • nawożenie organiczne,
  • nawożenie mineralne.

Ogólnie ziemniaki mają duże zapotrzebowanie na potas i fosfor. Warto zwrócić uwagę na to, aby wybierany nawóz był kompleksowy i zawierał w swoim składzie te składniki w odpowiednich proporcjach.

Jak nawozić ziemniaki?

Wybór dobrego nawozu do ziemniaków to ważny krok, ale optymalne efekty uzyskasz dopiero, stosując się do zaleceń programu dolistnego nawożenia ziemniaków. Uwzględnia on przebieg oprysku przed zwarciem międzyrzędzi, a kolejno następnego już przed kwitnieniem. Zalecane jest, aby dodatkowo wzbogacać mieszankę siarczanem magnezu, aby finalnie wyglądała ona tak:

Woda + bor + (lub mocznik) + pestycydy (fungicydy, insektycydy) + siarczan magnezu + pozostałe nawozy mikroelementowe.

Dlaczego nawożenie jest ważne?

Dobrze wykonany oprysk ma ogromne znaczenie dla jakości bulw oraz wysokości plonów. Pozwala ochronić ziemniaki przed czynnikami wywołującymi choroby i stres wodny. Ponadto sprawia, że stają się one bardziej wartościowe jako pożywienie (w bulwach gromadzi się większa ilość skrobi oraz białka). To zasługa azotu – nawożenie nim również jest rekomendowaną praktyką w przypadku upraw warzywa jadalnych i przemysłowych. Trzeba jednak uważać, aby nie stosować go zbyt dużo – prowadzi to do znacznego pogorszenia stanu bulw, a czasem nawet ich całkowitego zniszczenia.

Warto zachować odpowiednie proporcje składników, jakie rekomenduje producent. Przesada w żadna stronę nie jest dobra – zbyt duża ilość potasu powoduje nadmierne uwodnienie, a nadmiar azotu może zmniejszać odporność bulw na uszkodzenia.