Trawnik należy do elementów zielonych ogrodów, który jest nieco zaniedbywany przez właścicieli. Uznają często, że raz uzyskany efekt, przy częstym podlewaniu i koszeniu będzie się utrzymywał.
Problem pojawia się jednak wówczas, gdy żółknie, wysycha i pojawiają się łyse place. Ratunkiem jest wtedy dosianie trawnika lub zainwestowanie w darń. Jednak niekiedy bywa i tak, że inwestycja w trawnik w zasadzie pokrywa się z założeniem go od nowa. Dzieje się tak, gdy gleba nie posiada odpowiedniej kwasowości, gdy jest sucha, kiedy brakuje minerałów i składników odżywczych w glebie. Aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji finansowych, warto dbać również o dostarczanie substancji roślinie w postaci nawozów produkowanych przez firmę Agreko. Stosuje się je w zależności od zapotrzebowania. Ocenia się je już na początku, przed posianiem trawy, poprzez dokonane badanie gleby. Z biegiem czasu o zapotrzebowaniu na dany składnik gleby będzie odpowiadać sama roślina, poprzez swój stan, dlatego warto co jakiś czas obserwować kondycję traw na naszej posesji.
Nawozy do traw
Nawozów do trawników jest całkiem sporo. Jednak należy skupić się na ogólnej charakterystyce. Otóż w przypadku nawożenia trawnika najlepiej jest wybierać nawozy w płynie, do rozcieńczania z wodą oraz granulowane. Nawozy w płynie działają szybko, ponieważ wchłaniają się przez liście traw. Nawozy w granulkach leżąc bezpośrednio na glebie, wnikają w nią, gdy je obficie podlejemy, proces ten jest dłuższy w czasie, ponieważ granulki rozpuszczają się od kilku dni do kilku miesięcy, ale przekłada się bezpośrednio na stan gleby i roślin. W przypadku traw nie zaleca się nawozów pylistych, ponieważ trudno się je, w przypadku trawnika rozprowadza. Warto stosować różne rodzaje nawozów, naprzemiennie, jednak zawsze po ówczesnym sprawdzeniu stanu gleby, ponieważ nie zaleca się nawożenia na wyczucie. Kiedy chcemy odkwasić glebę, stosujemy wapno, a do zakwaszenia odpowiednie nawozy. Stosujmy naprzemiennie nawozy złożone z makro i mikroelementów, w każdym jest azot odpowiedzialny za szybki rozrost trawy.
Jak się nawozi trawnik?
Trawnik nawozi się w trzech okresach: wiosną, latem i jesienią. Nie należy robić tego zbyt często, warto co jakiś sprawdzić, czy niedobory występują. Jeśli stosujemy nawozy płynne, to po prostu musimy przejść się po trawniku równomiernie spryskać trawnik. Warto unikać pory deszczowej do tego typu nawożenia, ponieważ opad deszczowy spłucze ze źdźbeł trawy nawóz, i cała praca pójdzie na marne. W przypadku nawozu w granulkach należy go rozsypać równomiernie po całym trawniku. Tu metody są dwie, można to robić ręcznie, na wyczucie rozsypując granulat podobnie do ręcznego siewu, lub z użyciem odpowiednich narzędzi, które równomiernie rozrzucają nawóz. Gdy używamy nawozu w granulacie, to nie ma znaczenia, jaka jest pogoda, ponieważ po rozsypaniu nawozu musimy obficie podlać trawnik, gdy pada mocno, nie musimy tego robić. W przypadku nawożenia nawozem organicznym, jakim jest torf, proces ten wygląda nieco inaczej. Torf rozsypuje się na trawniku, i kolejno bardzo starannie go rozgrabia, tak żeby dotarł on do gleby, między źdźbłami trawy.
Sekretem pięknie wyglądającego trawnika jest stosowanie odpowiednich mieszanek traw, systematyczne koszenie i podlewanie, ale także badanie stanu gleby co jakiś czas i nawożenie trawnika substancjami, których roślinie brakuje oraz stymulującymi wzrost.