agreko

PPH AGREKO Producent Nawozów

PPH Agreko. Producent Nawozów nawozy dolistne nawozy donasienne nawozy doglebowe

Rola siarki w rozwoju zbóż

W wielu regionach naszego kraju występują średnie lub znaczne niedobory makroelementów w glebie. W połączeniu z niekorzystnymi warunkami zewnętrznymi takimi jak susze, powodzie, upały i mrozy, powodują zmniejszenie zbiorów oraz gorszą jakością plonów i ziaren. Z pomocą przychodzą profesjonalne nawozy doziemne, donasienne oraz dolistne, które skutecznie uzupełniają te substancje, których brakuje w ziemi. Jednym z elementów, których znaczny deficyt obserwuje się w wielu województwach Polski, jest siarka.

 

Dlaczego siarka jest ważna?

 

Siarka jest kluczowym składnikiem białek roślinnych oraz zwierzęcych. Pełni wiele ważnych funkcji w życiu rośliny a także wpływa bezpośrednio na wchłanianie i działanie innych markoelementów i mikroelementów w glebie, w szczególności azotu i fosforu. W przypadku większości roślin uprawnych, niedobór siarki łatwo zaobserwować na podstawie wyglądu liści (młode liście stają się zwiędłe, wykazują objawy chlorozy, są zdeformowane). W przypadku zbóż, trudniej jest wychwycić takie zmiany i należy wykonać fachową analizę próbki gleby i ewentualnie uzupełnić niedobory specjalistycznym, sprawdzonym nawozem.

 

Na co konkretnie wpływa siarka?

 

  • Większy i szybszy wzrost rośliny
  • Większa odporność zbóż na patogeny, grzyby i szkodniki
  • Zwiększenie wytrzymałości na susze i niekorzystne temperatury
  • Zwiększenie ilości białka i tłuszczy w ziarnach
  • Prawidłowe wchłanianie innych pierwiastków

 

Warto wspomnieć, że niedobory siarki mogą wystąpić również na terenach, na których takie problemy wcześniej nie występowały lub zdarzały się sporadycznie. Duży wpływ na to mogą mieć wyjątkowo duże opady lub inne anomalie pogodowe. Siarki nie da się zastąpić innym pierwiastkiem. Jej niedobory uzupełnimy wyłącznie stosując nawozy mineralne, naturalne albo organiczne oraz nawozy dolistne z odpowiednią zawartością siarki. Każde niepokojące objawy i zmiany w wyglądzie roślin powinny wzbudzić naszą czujność. Szybko podjęta odpowiednia reakcja podniesie jakość zbiorów i plonów i zminimalizuje straty.

 

Polityka prywatności