agreko

PPH AGREKO Producent Nawozów

PPH Agreko. Producent Nawozów nawozy dolistne nawozy donasienne nawozy doglebowe

Rodzaje nawozów. Przegląd rozwiązań

Nawozy to środki powszechnie stosowane w uprawie roślin. Ich działanie ma zapewnić wysoką ilość i jakość plonów. Składniki pokarmowe należy dostarczać roślinom w odpowiednich ilościach. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów nawozów, które można dostosować odpowiednio do potrzeb uprawianych roślin.

Nawozy mineralne

Prawidłowy wzrost i rozwój plonów to zadania, jakim mają sprostać mineralne nawozy do roślin. Zawierają pierwiastki, z których można wskazać mieszanki jednoskładnikowe i wieloskładnikowe, a także substancje granulowane lub płynne. Do nawozów mineralnych zalicza się nawozy fosforowe, potasowe, magnezowe i siarkowe. Te pierwsze wpływają na jakość plonu poprzez zwiększenie efektywności nawożenia azotem, natomiast potasowe stosuje się wyłącznie u roślin odpornych na chlor. Nawozy magnezowe odgrywają istotną rolę w procesie fotosyntezy, wpływają na strukturę komórkową i prawidłowy przebieg syntezy białek, a siarkowe wzmacniają ściany komórkowe.

Nawozy wapniowe

Polskie gleby są w większości zakwaszone w skutek czego nie wszystkie składniki pokarmowe są przyswajane przez rośliny. W tym celu stosuje się nawozy sztuczne zawierające wapń. Do tego typu środków  zalicza się nawozy tlenkowe, które działają szybko, jednak łatwo można z nimi przesadzić, oraz węglanowe, gwarantujące łatwy wysiew i błyskawiczne wymieszanie z warstwą orną gleby.

Nawozy naturalne i organiczne

Do amatorskich upraw działkowych powinno się stosować nawozy naturalne i organiczne. Zadaniem tych środków jest uzupełnianie braków składników mineralnych i wpływanie na strukturę gleby. Minusem odżywek ekologicznych jest długi czas oczekiwania na efekty. Do nawozów naturalnych zalicza się obornik, gnojówkę i pomiot ptasi, natomiast nawozem organicznym jest kompost oraz biohumus.

Przedstawione nawozy występują w wielu postaciach, dzięki czemu można dopasować je do każdej rośliny. Nawozy dolistne najlepiej stosować jesienią u roślin pobierających składniki pokarmowe przez system korzeniowy.  W przypadku niskiej zawartości składników w glebie zaleca się stosowanie nawozów donasiennych, natomiast odżywki doglebowe wpłyną na wzrost trawnika.

Polityka prywatności