agreko

PPH AGREKO Producent Nawozów

PPH Agreko. Producent Nawozów nawozy dolistne nawozy donasienne nawozy doglebowe

Podstawowe zasady nawożenia roślin

Nawożenie roślin jest procesem długofalowym, często wykonywanym bez dogłębnej wiedzy. Przenawożenie okazuje się bardziej szkodliwe niż brak składników odżywczych, dlatego stosując nawozy do roślin, powinno się bardzo uważać. Aby uzyskać urodzajne plony, należy przestrzegać kilku zasad.

Najważniejsze zasady nawożenia

Przede wszystkim powinno się stosować do przepisów podanych na opakowaniach nawozów, bowiem wiele z nich może być używanych w różny sposób. Niektóre odżywki są kierowane do poszczególnych rodzajów roślin i warto mieć tę kwestę na uwadze. Do tego ważne jest, by nawozy stosować często, ale w mniejszej dawce, a nie jednorazowo w dużej. Dzięki temu można uniknąć zasolenia podłoża.  Jeżeli chodzi o poszczególne rodzaje odżywek, to należy pamiętać, by nawozy mineralne używać w dni pochmurne, natomiast azotowe tylko do połowy lipca. Dodatkowo odżywki granulowane powinny być stosowane z wysoką ostrożnością. Należy je rozsypać w taki sposób, by nie dostały się na liście, ponieważ mogą one zostać poparzone. Aplikując odżywki do roślin – pamiętaj także o odzieży ochronnej.

Nawożenie podstawowe a pogłówne

Nawożenie roślin wydaje się dość skomplikowane. Zostały wyróżnione dwie fazy odżywiania flory. Pierwszą z nich jest nawożenie podstawowe, które wiąże się z procesem początkowym. Polega na zaaplikowaniu substancji odżywczych do podłoża przed zasianiem lub sadzeniem rośliny. Proponuje się wtedy użycie mineralnego, organicznego lub zielonego nawozu. Kolejną fazą jest nawożenie pogłówne, które polega na dostarczaniu odżywki w czasie wegetacji roślin. W jego trakcie można używać większość nawozów – płynnych, mineralnych, wodorozpuszczalnych, a nawet dolistnych. Należy jednak pamiętać o stosowaniu dawek podanych przez producenta.

Przedstawione zasady mogą pomóc w pielęgnacji roślin, jednak należy być także niezwykle cierpliwym i dokładnym w działaniu. Stosowanie odpowiedniej dawki nawozu i przestrzeganie zaleceń producenta może okazać się kluczowe w uzbieraniu wysokiej jakości plonów.

Polityka prywatności