agreko

PPH AGREKO Producent Nawozów

PPH Agreko. Producent Nawozów nawozy dolistne nawozy donasienne nawozy doglebowe

Oprysk mikroelementami krok po kroku

Do skutecznego rozwoju, rośliny potrzebują składników pokarmowych – zarówno mikro, jak i makroelementów. Są one jednak wymagane w znacznie mniejszych ilościach niż plonotwórcze pierwiastki. Składniki te realizują zadanie katalizatorów reakcji enzymatycznych, które ponoszą odpowiedzialność za przebieg procesów metabolicznych w roślinie. Podstawowe mikroelementy to bor, miedź, mangan, cynk, a także molibden.

W jakich warunkach należy stosować oprysk mikroelementami?

Najlepsza pora na wykonanie zabiegu dokarmiania dolistnego to godziny wieczorne. W przypadku, gdy jest sucho i gorąco działanie przeprowadza się bardzo wcześnie rano, przed rosą. Oprysk mikroelementami, gdy temperatura przekracza 20°C nie daje spodziewanych efektów. Przy wysokiej temperaturze i niskiej wilgotności kropla wyparuje zanim dotrze do liścia. Właściwe warunki termiczne kształtują się w tym przypadku od 15 do 16°C.

Jakie pierwiastki najszybciej przenikają do rośliny?

Zdecydowanie najszybciej przez liście przenika azot,  magnez, potas, sód, wolniej wapń, fosfor i inne składniki. Każdy tego rodzaju zabieg wywołuje u roślin stres. By ograniczyć niebezpieczeństwo poparzenia roślin, wykorzystuje się odpowiednie stężenie cieczy.

Woda wykorzystywana do oprysku

Ważną częścią oprysku jest woda, która powinna mieć właściwe parametry. Ciecz pochodząca ze studni, rzeki lub stawu musi być przebadana przez stację Sanepidu. Gdy badania wykażą, że odczyn jest za wysoki, warto zastosować środki poprawiające parametry wody, obniżające pH i  zmiękczające ją. Temperatura wody nie może być niższa niż 10-11°C. W przeciwnym wypadku może nie dojść do  rozpuszczenia składników. Roztworu do oprysku nie wolno przechowywać, powinien być on wykorzystany zaraz po sporządzeniu.

Polityka prywatności