agreko

PPH AGREKO Producent Nawozów

PPH Agreko. Producent Nawozów nawozy dolistne nawozy donasienne nawozy doglebowe

Nawożenie rzepaku. Co należy wiedzieć?

Rzepak to roślina ozima, która wyjątkowo dobrze rośnie w umiarkowanym klimacie, dlatego Polska jest europejskim liderem w jego uprawie. Jednak odpowiednie warunki klimatyczne i dobra gleba bogata w próchnicę nie wystarczą, żeby zebrać pokaźne plony. Kluczem do sukcesu jest odpowiednie nawożenie rośliny. Aby robić to optymalnie, trzeba mieć podstawową wiedzę na ten temat. Czynniki, takie jak susze czy niska temperatura mogą zakłócić wzrost rośliny, dlatego nawóz jest niezwykle istotny. Zapewnia on rzepakowi pobieranie odpowiednich dawek mikroelementów nawet w najmniej korzystnych dla niego warunkach.

Charakterystyka uprawy rzepaku

Rzepak potrzebuje dobrych jakościowo stanowisk. Miejsce, w którym go uprawiamy, powinno cechować się odpowiednim pH, ponieważ roślina ta nie lubi kwaśnych gleb. Należy również pamiętać, że rzepak ma spore wymagania pokarmowe. Aby uzyskać zadowalające plony, powinniśmy starać się je maksymalnie zaspokoić. Przede wszystkim pod uprawy wybierajmy glebę zasobną w składniki pokarmowe, a po drugie nie zapominajmy o systematycznym nawożeniu. Dobrym rozwiązaniem jest umiejscowienie rzepaku w płodozmianie, gdyż najwyższe plony uzyskuje się z roślin sianych po strączkowych, ziemniakach oraz mieszankach zbożowo – strączkowych.

O czym należy pamiętać przy uprawie rzepaku?

Każdego roku w maju, przemierzając Polskę, możemy przez kilka tygodni napawać się widokiem hektarów pól, które zmieniają barwę na żółtą. Jest to okres kwitnienia rzepaku, czyli jednej z najpopularniejszej uprawianej rośliny w kraju. Pod tym względem jesteśmy jednym z europejskich liderów. W 2017 roku wyprodukowano ponad 2 500 000 ton rzepaku, gdzie do zaspokojenia potrzeb żywnościowych wystarczy niecałe 1,5 mln ton. Ta roślina trafiła w nasze strony dopiero w średniowieczu, a dzięki umiarkowanemu klimatowi, rzepak zadomowił się u nas na dobre. To właśnie z tej rośliny powstaje popularny olej rzepakowy, który jest obecny prawie w każdej kuchni.

Jaki nawóz wybrać?

Kluczem do skutecznej uprawy tej rośliny jest nawóz do rzepaku, który pozwala uzyskać zadowalające zbiory. Optymalne nawożenie powinno mieć zbilansowane makro i mikroelementy, gdyż tylko wtedy roślina może zwiększyć plon nawet do 60%. Najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie mikroelementowych nawozów dolistnych. Mikroelementy podawane do gleby gwarantują przyswajalność w około 4%, preparaty dolistne zapewniają przyswajalność na poziomie około 90%.

 

Polityka prywatności