agreko

PPH AGREKO Producent Nawozów

PPH Agreko. Producent Nawozów nawozy dolistne nawozy donasienne nawozy doglebowe

Nawożenie azotowe zbóż ozimych

Nawożenie w rolnictwie to podstawowa metoda stosowana w celu uzyskania optymalnego pod względem ilości i jakości plonu. W tym celu stosuje się różnego rodzaju nawozy doglebowe, donasienne czy dolistne. Ważny jest nie tylko dobór ich składu pod kątem gatunku rośliny, ale także stosowanie w odpowiednim momencie. Nie inaczej jest w przypadku zbóż ozimych.

Wsparcie roślin azotem

Podstawowym składnikiem nawozowym dla zbóż ozimych jest azot. Odpowiada on za kształtowanie się plonów oraz wydatnie zwiększa ich wielkość. Pierwszą dawkę tego składnika powinniśmy dostarczyć w momencie rozpoczęcia wegetacji roślin. Jeśli posiadamy kilka gatunków, rozpoczynamy proces nawożenia od tego, który wegetuje najwcześniej. Szczególną uwagę na niedobór azotu powinniśmy zwrócić, jeśli jesień i zima były deszczowe. Powoduje to wypłukanie składnika znajdującego się w glebie, przez co korzenie roślin nie mogą go pobierać w sposób naturalny.

Odpowiedni dobór dawek

W jaki sposób odpowiednio wyliczyć dawkę azotu? Najbardziej miarodajny będzie wynik badania próbek gleby pod kątem składników mineralnych. W zależności od zawartości składnika w glebie odpowiednio zmniejszamy lub zwiększamy jego zawartość w nawozie. Możemy posłużyć się specjalistycznymi tabelami, które z łatwością znajdziemy na forach rolniczych czy stronach producentów nawozów.

Ponadto ważne jest prawidłowe wydzielenie obliczonych dawek. Z reguły przy pierwszym nawożeniu stosuje się około połowy dawki azotu. Tutaj jednak ważne jest, czy rośliny zostały uszkodzone przez zimowe warunki. Jeśli są w dobrym stanie, warto zredukować ilość nawozu azotowego, natomiast w wypadku mocno przerzedzonych upraw dobrym rozwiązaniem jest rozłożenie pierwszej dawki na dwie mniejsze, ale aplikowanie nawozu stosunkowo często, mniej więcej co dwa tygodnie. Dostarczanie zbyt dużych dawek nawet osłabionym roślinom nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, nie przyswoją go one bowiem w takiej ilości dostatecznie szybko.

Kolejne dawki stosujemy w fazie strzelania w źdźbło oraz na początku kłoszenia, w proporcjach 30–20%, oczywiście wciąż biorąc pod uwagę kondycję roślin.

Polityka prywatności