agreko

PPH AGREKO Producent Nawozów

PPH Agreko. Producent Nawozów nawozy dolistne nawozy donasienne nawozy doglebowe

Fakty i mity dotyczące żywienia roślin

Za żywienie roślin odpowiadają specjalistyczne produkty nazywane nawozami. W zależności od gatunku rośliny, mogą mieć one różny skład i pochodzenie. Dlatego też istotne jest ich odpowiednie dobranie oraz dawkowanie. Dowiedz się, jak powinno wyglądać prawidłowe żywienie roślin oraz jakie są najpopularniejsze mity na ten temat.

Jak powinno wyglądać żywienie roślin?

Stosowane w uprawach nawozy do roślin mają za zadanie dostarczać niezbędnych do rozwoju rośliny mikroelementów i makroelementów. Należą do nich m.in. siarka, magnez, azot, potas oraz bor. Wpływają one na lepszy i szybszy wzrost roślin oraz jej zdrowe i prawidłowe funkcjonowanie. Nawozy dzielą się na dolistne, doglebowe oraz donasienne. Jak sama nazwa wskazuje, nawozy dolistne stosowane są bezpośrednio na liście, doglebowe podawane są do gleby, w której roślina rośnie. Natomiast donasienne zakładają nawożenie na etapie bycia nasieniem, przez co odżywione zostają kiełki i siewki.

Mity na temat żywienia roślin

Najpopularniejszym mitem, jaki można spotkać w kwestii żywienia roślin, jest ten mówiący o uniwersalnych preparatach, które znajdą zastosowanie w każdej możliwej sytuacji. Tymczasem odżywienie roślin może podlegać wielu różnym czynnikom, jak np. susza czy też rodzaj i zasobność gleby w naturalne składniki. Drugim błędnym założeniem jest to, że roślina przyswoi 100% podanego nawozu. Niekoniecznie musi się tak jednak stać – na przyswajalność składników pokarmowych przez roślinę ma wpływ m.in. kwasowość gleby. Trzeci mit to przekonanie, iż o jakości nawozu świadczy jedynie wielkość rośliny. Oczywiście odżywienie roślin przekłada się na jej prawidłowy wzrost, jednak w nawożeniu chodzi również o jej zdrowie i jakość.

Polityka prywatności