agreko

PPH AGREKO Producent Nawozów

PPH Agreko. Producent Nawozów nawozy dolistne nawozy donasienne nawozy doglebowe

Czym są chelaty nawozowe?

Wielkość oraz jakość plonów w dużej mierze zależy od dostępności makro- i mikroelementów. Obecność tych składników w glebie, podobnie jak zdolność ich przyswajalności przez rośliny, mogą być ograniczone. Dodatkowo na ilość przyswajalnych mikroelementów wpływa wiele czynników zewnętrznych, takich jak m.in. pH gleby, zawartość próchnicy, gatunek i wiek rośliny, ilość zawartości rozpuszczalnych mikropierwiastków itd. W związku z tym niezbędne jest zastosowanie odpowiednich preparatów nawozowych, które nie tylko będą sprzyjać wzrostowi, ale i zmniejszą poziom negatywnego oddziaływania środowiska na rośliny. Zaliczamy do nich chelaty nawozowe, którym poświęcony będzie ten artykuł.

Specyfika zastosowania chelatów nawozowych

Chelaty to forma nawozów bardzo szybko przyswajana przez rośliny. Stanowią połączenie mikroskładników z powiązanymi nośnikami organicznymi chelatora. Pierwiastek (np. Fe, Mn, Zn, Cu) otoczony jest przez nośnik, więc nie uwstecznia się, nie wchodzi w trudno rozpuszczalne kompleksy, dzięki czemu jest w stanie znacznie lepiej zasilać roślinę. Chelaty nie dysocjują (lub w bardzo niewielkim stopniu), przez co nie tracą swoich właściwości, a jony są z nich uwalniane do środowiska stopniowo. Sprzyjają one optymalnemu dostarczaniu mikroskładników i wspomagają ich przyswajanie przez rośliny.

Za sprawą chelatyzacji składników odżywczych w nawozach możliwa jest znaczna poprawa wchłaniania mikroelementów przez liście. Przy nawożeniu dolistnym chelaty sprawiają, że przyswajanie składników odżywczych jest zdecydowanie szybsze i efektywniejsze w porównaniu ze zwykłymi nawozami. Są zdecydowanie lepiej tolerowane przez organizm roślinny niż mikroelementy w postaci soli.

Chelaty dobrze rozpuszczają się w wodzie, zmieniając przy tym jej właściwości (obniżają twardość wody i zmniejszają napięcie powierzchniowe). Przy niewielkiej dawce chelatów jesteśmy w stanie znacząco podnieść efektywność nawożenia.

Kiedy wskazane jest zastosowanie chelatów nawozowych?

Zastosowanie chelatów nawozowych jest wskazane w przypadku wystąpienia symptomów niedoboru mikroelementów u roślin. Chloroza liści, gdyż tak określamy ten objaw chorobowy, ma bezpośredni wpływ na kondycję całej rośliny. Dodatkowo może pojawiać się deformacja wierzchołków pędów.

Niedobory mikroelementów w glebie to zjawisko dość częste, szczególnie w okresie letnim u roślin ozdobnych i sadowniczych. Zawartość składników odżywczych może być zróżnicowana na różnych etapach wzrostu. Dodatkowo trzeba pamiętać o tym, że jony cynku, żelaza, manganu i wapnia często przechodzą w nieprzyswajalne i trudno rozpuszczalne formy lub są wymywane z gleby. Konieczne jest wówczas uzupełnienie niedoborów, a najlepsze rezultaty można osiągnąć, dokarmiając rośliny nawozami chelatowymi.

Polityka prywatności