agreko

PPH AGREKO Producent Nawozów

PPH Agreko. Producent Nawozów nawozy dolistne nawozy donasienne nawozy doglebowe

Czym jest kwasowość gleby i na co wpływa?

Na ilość i jakość plonów roślinnych wpływa bardzo wiele czynników. Jeśli zastanawiacie się czemu wzrost Waszych roślin mimo odpowiedniego nawożenia i podlewania wciąż nie jest prawidłowy przyczyna może leżeć w nieodpowiednim odczynie pH, czyli kwasowości gleby. Czym zatem jest kwasowość gleby, na co wpływa i jakie są sposoby na regulacje pH? Na te pytania odpowiemy w poniższym tekście.

Kwasowość gleby – co to takiego?

Określenie stopnia kwasowości to tzw. odczyn pH. Im wartość odczynu jest niższa, tym wyższa jest kwasowość gleby. Kwasowość gleby zależy od jej rodzaju. Do gleb najbardziej kwaśnych (od 3.0 do 4.0 pH) należą gleby piaszczyste. Ilaste i piaszczysto-gliniaste są zazwyczaj obojętne, słabo kwaśne lub słabo zasadowe (od 6.0 do 7.0 pH), próchnicze i gliniaste natomiast to gleby zasadowe lub silnie zasadowe (od 8.0 do 9.0 pH).

Jaki wpływ na uprawy ma odczyn pH? 

Kwasowość gleby ma zasadnicze znaczenie w uprawie roślin. Wpływa na ich wzrost, efektywność pobierania składników odżywczych, a także podatność na atak grzybów czy drobnoustrojów. Przed podjęciem nasadzeń warto zatem sprawdzić odczyn pH gleby. Może się bowiem zdarzyć tak, że zasiejemy lub posadzimy rośliny na podłożu, na którym nie będą miały szansy się rozwijać i odpowiednio wzrastać. Większość roślin najlepiej czuje się na glebach lekko kwaśnych o odczynie pH między 5.5 a 6.5. Nie oznacza to jednak, że jeśli nasza gleba jest zasadowa możemy na niej uprawiać jedynie rośliny, które lubią ten odczyn pH. Istnieją sposoby, dzięki, którym możemy wpływać na kwasowość gleby.

Jak regulować kwasowość gleby?

W momencie, gdy posiadamy już odpowiednią wiedzę o tym jaką kwasowością charakteryzuje się nasza gleba (sprawdzicie to za pomocą prostej metody papierka lakmusowego, testu kwasowości lub kwasomierza glebowego) możemy dokonać regulacji jej odczynnika pH tak, aby dopasować kwasowość do uprawy konkretnych roślin. Glebę o zbyt wysokim odczynie zasadowym możemy zakwasić dodając torf, nawóz siarkowy bądź azotowy. W przypadku gleb o niskim odczynniku pH możemy je odkwasić wprowadzając wapno rolnicze czy nawozy wapniowe. Kwasowość gleby to nie jedyne aspekt, o który należy zadbać w trosce o rośliny. Warto także pamiętać o ich odpowiednim nawożeniu. Do pielęgnacji doskonale sprawdzą się nawozy dolistne, które dokarmią różne gatunki roślin oraz zwiększą ich odporność np. na choroby grzybowe.

Polityka prywatności